Schimbarea numelui

24 mai 2019 31

Am o intrebare: m-am recasatorit cu al 2 sot si am luat numele fostului sot. Acum eu am primit cetatenia italiana si dupa legea lora am revenit la numele de la nastere. Eu trebuie sa-mi schimb numele si in Moldova si asi vrea sa stiu daca voi putea, si ce documente trebuie sa prezint din Italia? De la comuna mi-au dat certificat de nastere multilingv cu mentiunea ca am primit cetatenia si sunt casatorita cu actualul sot.
Va multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dvs urmează doar să vă adresați la OSC:
Mai detaliat va prezint informația de aici (https://www.bizlaw.md/2016/10/27/procedura-de-schimbare-a-numelui-sisau-prenumelui-in-ce-cazuri-se-permite)

26 mai 2019