Schimbarea numelui

7 august 2021 51

Buna ziua. Eu sunt casatorita a doua oara. Dupa casatorie, am luat familia sotului nou. Din prima casatorie am doi copii minori. In certificatele de nastere ale copiilor sunt trecuta cu familia fostului sot. Intrebarea mea este: eu, ca mama a copiilor, atunci când trebuie sa perfectez pasapoartele sau buletinele de identitate ale copiilor, ca dovada ca sunt mama copiilor, trebuie sa-mi schimb numele meu de familie in certificatele de nastere ale copiilor sau certificatul meu de casatorie cu actualul sot e suficient pentru a dovedi acest lucru?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na N., eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul familiei Articolul 56. Schimbarea numelui de familie şi prenumelui copilului

(1) În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16... mai detaliat ani.

(2) În caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.

(3) Schimbarea numelui de familie al ambilor părinţi atrage după sine schimbarea numelui de familie al copilului, iar în cazul schimbării numelui de familie al unuia dintre părinţi, numele de familie al copilului poate fi schimbat în baza acordului comun al părinţilor. În lipsa unui atare acord, decide autoritatea tutelară locală.

(4) Schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani se face, în toate cazurile, cu acordul acestuia.

8 august 2021
M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua.

Identificarea mamei sau a tatălui va avea loc după numărul de identificare personal și actele de stare civilă.

Respectiv, nu este necesar să schimbați certificatele de naștere ale copiilor, ci doar să aveți la îndemână certificatul de divorț (în care e specificat ce nume de familie veți purta după divorț)... mai detaliat și noul certificat de căsătorie (în care e indicat numele de familie purtat de dvs înaintea celei de-a 2-a căsătorii și numele ce îl veți purta după a 2-a căsătorie).

8 august 2021