Schimbarea numelui de familie

15 februarie 2018 96

Am trait in concubinaj, avem un copil comun si copilul e in familia concubinului. Acum nu traim si vreau sa schimb numele de familie al copilului. El nu este de acord. Unde sa ma adrezez si cum sa procedez?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Eugenia,

Din păcate legislația prevede expres obligația de a cere acordul tatălui natural la schimbarea numelui de aceea rămâne să îl sensibilizați și convingeți pe acesta să-și de-a acordul.

Dacă nu veți ajunge la o soluție de comun acord, Legea cu privire la actele de stare civilă prevede posibilitatea schimbării... mai detaliat numelui odată cu atingere a vârstei de 16 ani a minorului.

15 februarie 2018
  • Parajurist

Buna, Eugenia!
La cele expuse mai sus vreau sa adaug ca conform art.56 Codul familiei în caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul de stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are... mai detaliat domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.
Schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani se face, în toate cazurile, cu acordul acestuia.

16 februarie 2018