Schimbarea numelui de familie

11 iunie 2020 93

Buna ziua. Am un copil minor de 2 ani care poarta numele de familie al tatalui, cu care nu am fost casatoriti. Am hotărârea judecătorească unde domiciliul fetei e stabilit cu mine, insa tatal nu e decăzut din drepturi parintesti. As dori sa schimb numele de familie al fetei in al meu. Cum pot face asta?

Jurist comments 7

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Mergeți la organul de stare civilă si depuneti cerere.
56. Schimbarea numelui de familie şi prenumelui copilului
(1) În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului... mai detaliat care nu a atins vîrsta de 16 ani.
(2) În caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.
(3) Schimbarea numelui de familie al ambilor părinţi atrage după sine schimbarea numelui de familie al copilului, iar în cazul schimbării numelui de familie al unuia dintre părinţi, numele de familie al copilului poate fi schimbat în baza acordului comun al părinţilor. În lipsa unui atare acord, decide autoritatea tutelară locală.
(4) Schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani se face, în toate cazurile, cu acordul acestuia.

11 iunie 2020
  • Jurisconsult

D-na Valeria comform art. 56 Cod Familiei, DVS apelați la organul de tutelă cu o cerere și în timp de o lună de zile, v-a fi examinat problema DVS . Articolul 56. Schimbarea numelui de familie şi prenumelui copilului

(1) În baza cererii comune a... mai detaliat părinţilor (sau a unuia dintre ei), oficiul stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani.

(2) În caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către oficiul stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.

(3) Schimbarea numelui de familie al ambilor părinţi atrage după sine schimbarea numelui de familie al copilului, iar în cazul schimbării numelui de familie al unuia dintre părinţi, numele de familie al copilului poate fi schimbat în baza acordului comun al părinţilor. În lipsa unui atare acord, decide autoritatea tutelară.

(4) Schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani se face, în toate cazurile, cu acordul acestuia.

11 iunie 2020

Organul de tutela e asistenta socială din sat ? Sau la centru multifuncțional din raion ,?
Aici in sat doamna de la asistenta socială e prietena buna cu fosta cumnata și orice as dori sa fac imediat o telefonează și spune Tot plus ceea ce nu e drept
Am avut judecata... mai detaliat unde am stabilit copilul cu mine și cind a venit actele la asistenta socială din sat imediat a telefonat pe fosta cumnata di ia spus ca am fost și MAm plins pe fostul concubin ceea ce nu e adevărat
Ei m-au chemat și m-au întrebat care e cauza de judecata

11 iunie 2020
  • Jurisconsult

D-na Valeria, cererea o depuneți la organil de tutelă raoinal, care v-a lua decizia, cu satul n-are nici-o atribuție.

11 iunie 2020

Mulțumesc frumos

11 iunie 2020
  • Jurisconsult

Fiți sănătoasă.Pot să vă ajut să întocmiți cerere, îmi trimiteți pe vaibel adeverința de naștere a copilului și motivul cerințelor DVS.

11 iunie 2020

Am sunat și la centru multifuncțional și la organul de tutela raională și la primărie și a spus ca nu e posibil dacă nu e decăzut din drepturi
Atunci ce sa fac ?

12 iunie 2020