Schimbarea numelui de familie a mamei in certificatul de nastere al copilului minor

24 iulie 2021 73

Buna ziua. Sunt casatorita a doua oara in Germania si dupa casatorie port familia sotului. Din prima casatorie am doi copii minori de 16 si 12 ani. Eu ca mama copiilor trebuie sa schimb familia in certificatele de nastere ale copiilor?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Natalia, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul familiei Articolul 56. Schimbarea numelui de familie şi prenumelui copilului

(1) În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16... mai detaliat ani.

(2) În caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.

(3) Schimbarea numelui de familie al ambilor părinţi atrage după sine schimbarea numelui de familie al copilului, iar în cazul schimbării numelui de familie al unuia dintre părinţi, numele de familie al copilului poate fi schimbat în baza acordului comun al părinţilor. În lipsa unui atare acord, decide autoritatea tutelară locală.

(4) Schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani se face, în toate cazurile, cu acordul acestuia. Vă adresați cu o cerere la organul de tutelă la locul de trai ai țării unde sau născut copii și au trăit o perioadă de timp. Cum e în Germani nu știu.

27 iulie 2021