Schimbarea numelui de familie al copilului minor

12 aprilie 2020 42

Buna ziua! As dori sa aflu daca pot schimba numele copilului minor din cel al tatălui pe numele mamei, adica al meu. Nu am fost casatoriti, iar de cand ne-am separat nu mai stim nimic de tatăl copilului si nici el nu s-a mai interesat de copil. Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Elena,

Da puteți, în baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani.

13 aprilie 2020