Schimbarea numelui după căsătorie

8 august 2018 26

Bună ziua. Am așa o întrebare: eu am doi copii, tatăl copiilor a decedat. Eu acum vreau să mă recăsătoresc și îmi schimb numele de familie. O să fie vreo problemă cand o sa plec undeva la odihna cu copiii? Ceva schimbări la pensie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Careva probleme la pensie nu au de unde apărea, în rest, pentru a evita alte situații, schimbați numele și inclusiv copiilor după casătorie, acest lucru se face la OSC la cererea unui părinte, pe loc o să vă informeze ce acte și ce condiții sunt.

8 august 2018