Schimbarea numelui mamei în certificatul de naștere al copilului

3 august 2023 3

Bună. În certificatul de naștere al copilului meu minor, eu (mama) port un nume, dar mai târziu m-am căsătorit și mi-am schimbat numele. Sunt in străinătate și a expirat pașaportul copilului. Am mers la ambasada Moldovei că să-i perfectez copilului alt pașaport, dar mi-au zis că nu este posibil, deoarece certificatul de naștere nu este valabil după ce mama și-a schimbat numele. Mi-au zis că trebuie să schimb certificatul de naștere al copilului ca să fie indicat numele meu actual. Este adevărat? De când a ieșit așa lege? Și dacă e adevărat, care sunt pașii? Unde trebuie să mă adresez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, este adevărat!
Potrivit art. 53 alin. (2) din Legea cu privire la actele de stare civilă, în cazul unui copil care nu a atins vârsta de 16 ani, schimbarea numelui de familie și/sau a prenumelui de către unul dintre părinți atrage după sine rectificarea datelor respective despre părinți în... mai detaliat actul de naștere al copilului, iar schimbarea numelui de familie al ambilor părinți atrage după sine și rectificarea numelui de familie al copilului.
În actul de naștere al copilului care a atins vârsta majoratului, datele despre părinți se pot rectifica, la cererea.
Prin urmare, este necesar să rectificați datele despre numele Dvs în actul de naștere al copilului.
Succes !

4 august 2023