Schimbarea prenumelui

23 martie 2019 315

Colectez actele pentru redobândirea cetățeniei române. Prenumele bunicii mele este Elizaveta. Așa e scris în certificatul de căsătorie a bunicilor, certificatul de naștere a bunicii si a mamei mele. Mătușa mea are certificatul de deces al bunicii, unde la fel e Elizaveta. Acum, noi am solicitat la Starea Civila din Chișinău, pe Mihai Viteazul, un duplicat al certificatului de deces al bunicii. Și a venit cu prenumele "Elisaveta". Credeam ca este o greșeală, dar doamnele de la Starea Civila ne-au spus că numele bunicii a fost schimbat acum 2 ani in arhiva, de catre cineva dintre rude. Astfel, reiese ca nici originalul pe care il detine matusa nu mai e valabil. Întrebarea mea este: 1. Cât de legal a fost solicitarea unchiului de a schimba numele bunicii fara a informa restul copiilor acesteia? 2. Ce putem face, ca să folosim actele bunicii fara sa fie nevoie să schimbăm tot restul actelor, unde e versiunea numelui cu "Z"?

Jurist comments 9

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna

Este legal ceea ce a făcut unchiul Dvs.
Obțineți din nou actele bunicii cu numele corectat în caz contrar riscați sa pierdeți timp în procedura de redobândire sau sa nu vi se accepte actele pentru ca conțin greșeli.

24 martie 2019

Am obținut actele bunicii cu numele corectat. Problema e că acum diferă numele bunicii din certificatul ei de deces, cu numele acesteia in tot restul actelor, cum ar fi certificatul mamei de nastere, certificatul buneilor de căsătorie etc. Si intrucât e mai logic si mai simplu de schimbat un act,... mai detaliat decat tot restul, am putea noi să recorectăm numele bunicii, în cel care era initial, pana la implicarea unchiului? Mulțumesc

24 martie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dna Ecaterin,
Ce mai simpla soluție acum este sa solicitați de la unchi actele care le-a perfectat acesta deoarece, deja în toate registrele au fost efectuate modificările de rigoare, iar unchiul deține tot de ce aveți necesitate, cu excepția actelor de naștere ale părintelui respectiv.

Inapoi nu se poate, ori, unchiul Dvs... mai detaliat nu a făcut-o pur și simplu din capul său ci la solicitarea autorității respective din România.

Dacă nu vreți sa solicitați actele de la unchi solicitați duplicatele acestora.

Succes

24 martie 2019

Stimate Domn Brinister,

noi avem toate duplicatele. Problema e că in toate actele numele bunicii e cu Z, si doar in actul ei de deces, cel schimbat, e cu S. Ma intereseaza daca asta nu e o problema. Nu as vrea sa nu mi se accepte actele, din motiv ca... mai detaliat numele nu corespunde. Nu e acelasi in toate actele, pe care le vom prezenta.

24 martie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Stimate Dna Ecaterina Gurscaia,
Evident aceasta este o problemă, deoarece unchiul a făcut o corectare care determina necesitatea corectării altor acte, fapt despre care am și relatat mai sus.
După corectarea prenumelui litera Z a devenit S respectiv, Dvs aveți necesitatea de a obține duplicatele în care prenumele este Elisaveta.

24 martie 2019

am inteles. Multumesc. O zi buna sa aveti!

24 martie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Pentru puțin.

24 martie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
Nu sunt sigur ca unchiul avea dreptul sa solicite si sa beneficieze de modificarea respectiva in actul de stare civila al bunicii Dvs, in lipsa unei imputerniciri exprese.

Legea actelor de stare civila prevede:

Cererea privind modificarea, rectificarea sau completarea actului de stare civilă se depune de către... mai detaliat titular sau persoana îndreptăţită la organul de stare civilă de la domiciliul solicitantului.
Organul de stare civilă soluţionează cererea privind modificarea, rectificarea sau completarea actului de stare civilă, dacă nu există litigii între persoanele interesate.
---

Normele privind ”schimbarea numelui/prenumelui” consider ca nu se aplica. pentru ca la caz nu a avut loc o ”modificare” a prenumelui, ci o modificare a datelor din actul de stare civila - schimbarea/corectarea unei litere.

----

Chiar si asa, cererea de schimbare a prenumelui se depune de catre titular (bunica), nu de catre unchi.

-----
Ar trebui sa depuneti o cerere de anulare a deciziei de rectificare emisa de Agentia Servicii Publice (atunci cand au acceptat cererea si au schimbat din ”z” in ”S”).

Legea actelor de stare civila prevede ca:

Organul de stare civilă, organizînd dosarul respectiv, emite decizia privind anularea actului de stare civilă reconstituit sau întocmit repetat, care va fi aprobată de Agenţia Servicii Publice.
În cazul respingerii cererii privind anularea actului de stare civilă reconstituit sau întocmit repetat, organul de stare civilă eliberează în scris, la cererea solicitantului, un răspuns argumentat care poate fi contestat în instanţa judecătorească.

Indicati in Cerere ca schimbarea respectiva s-a efectuat contrar legii, si ca Dvs ca membri ai familiei nu sunteti de acord cu aceasta. Anexati la Cerere copia Actului rectificat (cel cu ”S”). Solicitati anularea si reconstitiuirea in Registru a datelor asa cum era (cu ”Z”)

24 martie 2019

Va multumesc frumos pentru un raspuns detaliat. Cererea pot sa o scriu in forma libera, sau exista formular, care trebuie completat?

25 martie 2019