Schimbarea prenumelui copilului după divorţ

19 aprilie 2017 229

M-am căsătorit si din această căsătorie s-a născut copil. Actual sunt divorţată. Evident fiica mea a preluat prenumele fostului soţ. Intrebarea mea cum pot modifica prenumele? Fostul soţ are altă familie si nu participă la educarea fiicii.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Cristina,

Schimbarea numelui de familie al ambilor părinţi atrage după sine schimbarea numelui de familie al copilului, iar în cazul schimbării numelui de familie al unuia dintre părinţi, numele de familie al copilului poate fi schimbat în baza acordului comun al părinţilor. În lipsa unui atare acord, decide autoritatea... mai detaliat tutelară.

În cazul în care soțul Dvs. nu dă acordul la schimbarea numelui de familie al copilului, este nevoie să vă adresați la autoritatea tutelară unde veți motiva prin faptul că fostul Dvs. soț nu participă nici într-un fel la educarea copilului.

20 aprilie 2017