Schimbarea procesului in alta ţara

5 februarie 2018 73

Se permite schimbarea procesului de judecata al acuzatului in alta ţara (Romania), daca stim ca aici nu va fi cinstit? Acuzatul are cetaţenie romana. Și se poate sa vina in Moldova avocat din alta ţara pentru un anumit proces, sau trebuie sa fie licenţiat in Moldova?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Natalia,
Potrivit prevederilor articolul 546. Cod de procedură penală al RM - Refuzul extrădării
(1) Republica Moldova nu-şi extrădează propriii cetăţeni şi persoanele cărora le-a acordat dreptul de azil.
(2) Extrădarea va fi, de asemenea, refuzată dacă:
1) infracţiunea a fost... mai detaliat săvîrşită pe teritoriul Republicii Moldova;
2) în privinţa persoanei respective a fost deja pronunţată de către o instanţă naţională sau o instanţă a unui stat terţ o hotărîre judecătorească de condamnare, achitare sau încetare a procesului penal pentru infracţiunea pentru care se cere extrădarea, sau o ordonanţă a organului de urmărire penală de încetare a procesului ori în privinţa acestei fapte se efectuează urmărirea penală de către organele naţionale;
3) s-a împlinit termenul de prescripţie al tragerii la răspundere penală pentru infracţiunea respectivă, conform legislaţiei naţionale, sau a intervenit amnistia;
4) potrivit legii, urmărirea penală poate fi pornită numai la plîngerea prealabilă a victimei, însă o asemenea plîngere lipseşte;
5) infracţiunea pentru care se cere extrădarea persoanei este considerată de legea naţională infracţiune politică sau faptă conexă unei asemenea infracţiuni;
6) Procurorul General, ministrul justiţiei sau instanţa care soluţionează chestiunea privind extrădarea are motive serioase să creadă că:
a) cererea de extrădare a fost înaintată în scopul de a urmări sau a pedepsi o persoană pentru motive de rasă, religie, sex, naţionalitate, origine etnică sau opinii politice;
b) situaţia acestei persoane riscă să fie agravată pentru unul din motivele menţionate la lit.a);
c) în cazul în care persoana va fi extrădată, ea va fi supusă torturii, tratamentului inuman sau degradant sau nu va avea acces la un proces echitabil în ţara solicitantă;
7) persoanei cerute i-a fost acordat statut de refugiat sau azil politic;
8) statul care solicită extrădarea nu asigură reciprocitatea în sfera extrădării.
(3) În cazul în care fapta pentru care se cere extrădarea este pedepsită de legea ţării solicitante cu pedeapsa capitală, extrădarea persoanei poate fi refuzată dacă partea solicitantă nu va da asigurări, considerate ca suficiente, că pedeapsa capitală nu va fi aplicată persoanei extrădabile aflate sub urmărire penală sau condamnate.
(4) În cazul în care Republica Moldova refuză extrădarea, la cererea statului solicitant, se examinează posibilitatea preluării activităţii de urmărire penală faţă de persoana cetăţean al Republicii Moldova sau apatrid.

5 februarie 2018