Schimbarea numelui de familie dupa divorț

18 ianuarie 2021 27

Bună ziua! Sunt divorțată (avem 4 copii împreună), iar fostul soț vrea să mă oblige prin judecată să renunț la numele lui de familie și să port în continuare numele de familie de fată. Poate face așa ceva? Eu nu sunt de acord, vreau să păstrez numele pe care l-am obținut în urma căsătoriei, dar el mă amenință cu judecata! Există așa lege?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Poate sa ceaza orice, insa sa va oblige sa va schimbați numele nu are șanse.

19 ianuarie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Maria, ați avut un soți ” deștept ” amanic, o să dee în bară cu judecata lui. Nu.

19 ianuarie 2021