Scoala auto

15 decembrie 2017 116

Am fost inscris la o scoala auto, dar intre timp m-am razgindit si nu am frecventat. Acum eu cer exmatricularea mea, dar imi este refuzata de directorul scolii auto. Ce sa fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Trebuie să consultaţi contractul dvs, dacă aveţi sau nu un drept de reziliere.
Codul civil vă acordă un drept de reziliere:
********
Articolul 942. Rezilierea contractului de către beneficiar
Beneficiarul poate rezilia contractul oricînd pînă la realizarea completă a lucrării sau a prestaţiei, fiind obligat să plătească antreprenorului sau prestatorului retribuţia pentru lucrările... mai detaliat sau prestaţiile efectuate şi să repare prejudiciul cauzat prin reziliere.
********
Adică, ar trebui să ajungeţi la un acord comun cu şcoala, că le plătiţi o parte din preţ, iar ei vă acceptă rezilierea.
Ca să reziliaţi, trebuie să vă asiguraţi că şcoala a primit de la dvs o scrisoare prin care declaraţi că reziliaţi contractul.

15 decembrie 2017