Scoaterea copilului minor in afara tarii pe 3-4 saptamani fara acordul tatalui este permis?

29 mai 2017 104

Buna ziua! Scoaterea copilului minor in afara tarii pe un termen temporar, de 3-4 saptamani fara acordul tatalui este permis? Dupa divort s-a stabilit domiciliul cu mama (eu). Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Bună ziua, da puteti asta face dar trebuie să vă interesați la ambasada țării unde plecați sau la alte organe competente despre modul de traversare frontierei țării vizate (dacă nu este necesar și acordul tatălui)

29 mai 2017
Iulia Furtuna
  • Avocat

Inna, vedeti raspunsul la o intrebare similara aici: http://yavo.md/raspunsuri/v/acordul-parintelui-pentru-plecare-peste-hotare

30 mai 2017