Scoaterea coproprietarilor din drepturi asupra imobilului

13 septembrie 2023 3

Buna ziua. La privatizarea casei, prin anii 2000, tata i-a inclus ca coproprietari pe sora si prietena acesteia. Ce drepturi are aceasta din urma (prietena surorii) asupra imobilului si cum se poate de scos din drepturi?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
verificați estrasul din registrul bunurilor imobile, dacă prietana sorei figurează acolo, atunci cu toții sunteți coprorpietari, astfel fetei îii revine o cotă din imobil, pentru a o exclude, urmează să fie întocmit un act notarial (vînzare, donație ... ) prin care fata renunță la această cotă, dacă refuză, atunci posibil... mai detaliat doar ărin instanța de judecată de exclus prin răscumpărare.
Inițial Verificați registrul cadastral

26 septembrie 2023