Scoaterea corpului minor peste hotare pentru trai

13 mai 2017 51

Buna ziua! In urma divortului, judecătorul a stabilit ca copilul minor (5 ani) sa rămână cu mama (eu), dar oficial muncesc și locuiesc peste hotare și la fel vreau sa iau copilul cu mine. Pentru a scoate copilul din țara este nevoie de acordul tatălui? Pașaportul copilului este perfectat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

pasaportul ofera posibilitatea de pleca insa doar pentru lerioada de maximum 90 zile ! Pentru plecarea peo perioada mai mare este obligatoriu acordul tatalui!

14 mai 2017
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Inna.

Dacă doriți să stabiliți domiciliul copilului minor peste hotare este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial.

Dacă scopul scoaterii copilului este unul temporar, atunci nu aveți nevoie de acordul tatălui.

Vedeți art. 1 alin. (2) și (4) din Legea cu... mai detaliat privire la ieșirea și intrarea în Republica Moldova aici http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=311638&lang=1 .

14 mai 2017