Scoaterea din Republica Moldova a unei motociclete până la expirarea termenului de 180 de zile

7 octombrie 2023 3

Bună ziua. Acum 5 luni am introdus în Republica Moldova o motocicletă cu numere românești. La ghidon eram eu, iar proprietarul era în calitate de pasager. Ulterior motocicleta s-a defectat în Moldova. Reparația va dura mai mult de 2 luni și, prin urmare, motocicleta se va afla pe teritoriul Moldovei mai mult de 180 de zile. Cine va suporta consecințele în acest caz: proprietarul sau persoana care conducea motocicleta la momentul introducerii în țară? Poate proprietarul să scoată motocicleta în România pe remorcă? Sau trebuie eu să o fac?

Jurist comments 1

Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Alexei, în conformitate cu art 184-1 din Codul Vamal, dacă dumneavoastră aveți un drept de folosință asupra motocicletei fapt confirmat prin actele corespunzătoare și dacă veți depăși termenul de 180 de zile al regimului vamal de admitere temporară păi anume Dvs veți primi amenda și nu veți avea dreptul să... mai detaliat introduceți pe teritoriul Republicii Moldova alte mijloace de transport. Dacă nu aveți dreptul de folosință asupra motocicletei și proprietarul este unicul ce are dreptul de folosință păi el va suporta toate consecințele.

9 octombrie 2023