Scoaterea din tara a masinii cu nr. straine

13 august 2019 318

Salut! O masina cu numere straine se afla in Moldova mai mult de 180 de zile, nu e scrisa pe mine, n-am procura. Pot eu sa o scot din tara? Si daca da, de ce documente am nevoie?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
eventual, ar fi posibil ca la trecerea frontierei să fiți stopați, or, persoana care a introdus auto, era obligată să scoată mijlocul de transport în termen prevăzut, urmînd să fie aplicată sancțiune contravențională sub formă de amendă, iar mașina. în calitate de corp delict să fie reținută pînă... mai detaliat la achitarea amenzii, posibil trecută în contul datoriei(în timp).

Sau, ar putea să nu se întîmple nimic, aici ați fi norocos, avînd nevoie doar de pașaportul tehnic al auto.
Totuși, dacă auto nu va fi scos din țată și va fi depistat de serviciul vamal, oricum se riscă amendă pe numele persoanei ce a introdus auto și nu a scos la timp, iar dacă auto va fi dezmembrat, va fi cazul de achitare inclusiv a contravalorii acestuia.

16 august 2019