Scoaterea din tara a masinii cu nr. straine

15 august 2019 346

Buna! Am avut masina cu nr. straine "LT", are mai putin de o luna de cand este in tara, dar am facut accident si s-a rasturnat (masina nu mai poate fi reparata). Cum pot sa o scot din tara? E numaidecat pe evacuator sau pot merge cu documentele si certificatul de accident?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
la acest capitol, informați de urgență serviciul vamal, din sector sau cel central, ei sunt responsabili de aceste bunuri, urmează să faceți proba distrugerii totale a mijlocului de transport, fapt care varezolva întrebarea.
Nu faceți careva modificări la automobil, păstrațil fix în forma de după accident, pentru a... mai detaliat face dovada bunei credințe.

16 august 2019