Scoaterea la licitație a bunului imobil

22 august 2023 6

Bună ziua. În ce caz executorul judecătoresc poate sa recurgă la scoaterea la licitație a bunului imobil? Datoria în cauză nu este mare. Există posibilitatea reală de a stinge datoria în rate, cu până la 70% din salariu, timp de 4-5 luni. Conturile sunt blocate, dar sumele pot fi achitate garantat de către angajator pe conturile executorului. Ce document trebuie să fie în final primit de debitor ca să fie stinsă obligatia financiară?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Scrieți o cerere către executor în care să propuneți modalitatea de plată indicată mai sus. Astfel, Dvs doriți să executați benevol și nu trebuie să recurgă la vânzarea bunului imobil prin licitație.

23 august 2023

Executorul judecătoresc a menţionat că creditorul poate să nu fie de acord cu modalitatea de plată şi a sugerat spre vânzare sau licitatia bunului imobil dar termenii in timp de achitare a datoriei care sunt nu a spus Dar mă pune in gardă

23 august 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua,
În cazul Dvs este necesar să cunoaștem dacă bunul imobil este gajat, dacă bunul imobil este cu destinație locativă, dacă aveți stabilit domiciliul la bunul imobil, datoria depășește 12 salarii medii pe economie ?
Toate acestea detalii contează pentru a vă comunica posibilitatea urmăririi bunului imobil și scoaterea... mai detaliat la licitație a acestuia.
Din punct de vedere practic, executorii recurg la scoaterea la licitație a bunului imobil în cazul în care nu pot fi urmărite alte bunuri sau nu aveți alte bunuri.
Scrieți o cerere către creditor și executor privind acordarea termenului de 5 luni în vederea stingerii datoriei. În cerere este necesar să specificați suma lunară care va fi achitată și termenul achitării. Indiferent de răspunsul pe care îl veți primi continuați să achitați acele 70% din salariu.
Documentul final se numește încheiere de încetare a procedurii de executare.

23 august 2023

Bunul imobil nu este gajat şi nu este cu destinaţie locativă, iar datoria nu atinge nici trei salarii medii pe economie Cui să-i achit ca să fie eligibil Vedeţi că contabilul trebuie să aibă temei juridic un document ca să transfere banii Un aviz cu titlu executoriu. Voi scrie... mai detaliat cererea apoi trebuie să fie transmis de către executor pentru angajator avizul cu graficul şi sumele concrete

23 august 2023