Scoaterea la vânzare a unei locuințe

14 februarie 2018 44

Bună ziua. Asa o întrebare: mama este decedată, iar noi am rămas doi frați și acum tata scoate la vânzare casa. Are dreptul sa o vândă fără acordul nostru? Mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
Va rog sa ne comunicați dacă după decesul mamei ați fost sau nu la notar să acceptați moștenirea dvs, fratele și tata?
Dacă dvs și fratele sunteți coproprietari, bunul imobil nu poate fi vândut fără acordul dvs.
Totuși, în cazul în care unul din coproprietari dorește să vândă cota sa parte,... mai detaliat iar ceilalți coproprietari nu doresc să vândă și nici să cumpere cota parte a celui ce dorește să vândă urmează să se adreseaze în instanța de judecată.

14 februarie 2018