Scoaterea și reintroducerea valutei în țară

17 mai 2020 43

Salut. Planific o călătorie în Ucraina și vreau să iau cu mine o sumă de bani, echivalent a ~5.000 Euro, ca să o schimb la o bancă ucraineană la o rată de schimb mai bună decât în Moldova. Întrebarea mea sună în felul următor: este sau nu ilegală acțiunea mea, având în vedere că declararea sumelor până la 10.000 Euro nu este obligatorie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Avocat

Sandu,

Da, totul este perfect legal. Ați putea să-i declarați verbal organului vamal, pentru ca să evitați orice suspiciune.
Introducere și / sau scoterea din Moldova, Ucraina sunt reglementate de legi diferite. Vedeți mai jos cadrul legal, pentru orice eventualitate.

Republica Moldova
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=108665&lang=ro

Articolul 3 cu indicele 1. Introducerea şi scoaterea numerarului şi cecurilor în... mai detaliat moneda naţională a Republicii Moldova, precum şi a numerarului şi cecurilor de călătorie în valută străină

Persoanele fizice sînt obligate să declare în scris numerarul şi cecurile în moneda naţională a Republicii Moldova, precum şi numerarul şi cecurile de călătorie în valută străină, în următoarele cazuri:
a) la introducerea acestora pe teritoriul Republicii Moldova, dacă suma lor depăşeşte 10000 euro (sau echivalentul lor) de persoană;
b) la scoaterea acestora de pe teritoriul Republicii Moldova, dacă suma lor depăşeşte 10000 euro (sau echivalentul lor) de persoană;

Ucraina

Физлицо может ввозить в Украину и вывозить за пределы Украины наличную валюту и банковские металлы в сумме/стоимости, не превышающей в эквиваленте 10 000 евро без письменного декларирования таможенному органу. Если же сумма наличной валюты и банковских металлов равна или превышает в эквиваленте 10 000 евро, то необходимо письменное декларирование таможенному органу в полном объеме.

https://uteka.ua/publication/news-14-novosti-zakonodatelstva-1-skolko-valyuty-mozhno-provezti-cherez-granicu-ukrainy-s-7-fevralya
https://pravo.uteka.ua/doc/Pro-valyutu-i-valyutni-operacii

18 mai 2020