Partea mea de imobil este inundata din cauza ca vecinul nu repara acoperisul

15 februarie 2021 19

Imobilul reprezinta un duplex si are un grad de finisare de 80%, 1/2 din duplex este inregistrat pe numele vecinului, iar alta 1/2 pe mine. Vecinul are o mansarda neacoperita, din care cauza mereu inunda partea mea. Eu planific sa finisez constructia, insa nu pot deoarece casa este mereu inundata. Nu avem prejudicii inca. Care este temeiul juridic pentru a-l obliga pe vecin sa isi repare acoperisul? Daca vecinul nu il repara, cum sa procedez mai departe?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Odată ce persistă inundarea asupra cotei dvs parte din cauza nefinisarii lucrărilor de construcție din partea coproprietarului deja sunteți prejudiciat sau se prevede un eventual prejudiciu, se crează impedimente în posesia și folosința părții dvs potrivit destinației.

Urmează în prealabil să îi înaintați o cerere către coproprietar cu indicările relatate... mai detaliat și să solicitați de urgență acționarea lui cu scopul de a evita un potential prejudiciu și totodată să nu vă împiedice prin inaciunea lui posibilitatea dvs de a folosi bunul.

În caz contrar, vă adresați cu o cerere de chemare în judecată.

16 februarie 2021