Scurgerea condesatului din aparatul de aer conditionar

10 iulie 2023 3

Buna ziua. Exista reglementari care sa prevada ca vecinii din blocul locativ sunt obligati sa puna teava prin care se scurge condesatul de la aparatul de aer conditionat in canalizare si nu in afara? Picaturile de la aparatul de aer conditionat cad pe balconul apartamentului meu.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

LEGE Nr. 187 din 14-07-2022 cu privire la condominiu

Articolul 29. Regulamentul condominiului și alte regulamente

(1) Adunarea generală poate adopta un regulament al condominiului, care cuprinde reguli de comportament al proprietarilor și al altor subiecți menite să asigure ordinea și buna funcționare a condominiului, precum și modul de folosire a părților... mai detaliat comune, inclusiv reguli privind:
b) instalarea dispozitivelor de uscare a rufelor ori a aparatelor de aer condiționat în exteriorul clădirii;
(4) Regulamentele adoptate prin hotărârea adunării generale sunt obligatorii pentru toți proprietarii, pentru asociație și organele asociației.

11 iulie 2023