Scutire de serviciul militar

10 noiembrie 2022 27

Bună ziua. Am citit undeva că cetățenii care locuiesc în afara Moldovei sunt scutiți de serviciul militar obligatoriu. Este nevoie să am cetățenia altei țări sau este de ajuns și un permis de ședere în alt stat?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Salut Artiom. potrivit Legii 1245 privind pregătirea cetățenilor pentru apărarea Patriei,
Articolul 32. Scutirea de serviciul militar în termen

Este scutit de serviciul militar în termen cetăţeanul care:

a) a fost recunoscut, conform stării de sănătate, inapt pentru serviciul militar pe timp de pace;

b) a absolvit cursul deplin de instruire la catedra... mai detaliat militară;

c) este eliberat de la îndeplinirea serviciului militar din motive de conştiinţă;

d) şi-a pierdut tatăl (mama), fratele (sora) care au decedat în timpul îndeplinirii serviciului militar. Recrutul poate să nu se folosească de acest drept;

e) are antecedente penale nestinse sau nu a fost reabilitat, în modul stabilit de lege.

Articolul 33. Vîrsta-limită de încorporare în serviciul militar în termen

(1) Vîrsta-limită pînă la care cetăţenii pot fi încorporaţi în serviciul militar în termen este de 27 de ani.

(2) Cetăţenii care nu au fost încorporaţi în serviciul militar în termen pînă la atingerea vîrstei de 27 de ani sînt trecuţi în rezerva Forţelor Armate.

la caz legea nu prevede că dacă locuiești în afara MD ești scutit, pur și simplu centrele militare nu pot să te identifice ca să te recruteze. stai acolo pînă la 27 de ani și nu vei mai fi recrutat în serviciul militar obligatoriu

11 noiembrie 2022