Scutirea de impozit pentru copii dupa divort

6 iulie 2017 99

Bună ziua. Aș putea eu să am scutire pentru copii la impozitul pe venit - pentru doua fete - fiind divorțat, dar nefiind privat de drepturi părintești? Dar dacă da - cum să fac și ce acte am nevoie? Merci.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Alexa,

Urmează să indicați copii minori cu cine locuiesc sau la întreținerea cui se află pentru a vă răspunde la întrebare.

Totuși Conform Codului fiscal al Republicii Moldova, fiecare contribuabil (persoană fizică rezidentă) are dreptul la o scutire personală în de pendență de circumstanțe deja.

Astfel părintele care are... mai detaliat copii la întreținere conform Codului Fiscal:
Articolul 35. Scutiri pentru persoanele întreţinute
(1) Contribuabilul (persoană fizică rezidentă) are dreptul la o scutire în sumă de 2340 de lei anual pentru fiecare persoană întreţinută, cu excepţia persoanelor cu dizabilităţi în urma unei afecțiuni congenitale sau din copilărie pentru care scutirea constituie 10620 de lei anual.

6 iulie 2017