Scutirea de plata pensiei alimentare

4 iulie 2023 3

Buna ziua. Instanta a stabilit cuantumul pensiei de intretinere a copilului la 3.000 lei pe luna, si anume 1.500 trebuie sa achite tatal copilului si 1.500 eu (mama). Cum pot solicita scutirea mea de achitare a pensiei, pentru ca si asa eu cresc una copilul, il educ, tratez, sustin, invat si inca achit egal cu tatal care nici nu se intereseaza de copil?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua doamna Arina.
Probabil instanța în hotărîre a explicat că pentru întreținerea copilului sunt necesare 3000 lei lunar, iar părinții au obligații comune de a întreține, respectiv 1500 ar fi partea dumneavoastră și 1500 partea tatălui. Dacă copilul a rămas cu dumneavoastră atunci nu trebuie să achitați nimic deoarece și... mai detaliat așa aveți grijă de copil (poate într-o sumă și mai mare de 1500) însă tatăl trebuie să vă achite dumneavoastră cîte 1500 lei lunar, bani care îi veți folosi pentru întreținerea copilului.

6 iulie 2023