Scutirea de serviciul militar

10 mai 2022 42

Bună ziua. Băiatul, care a fost înfiat și al cărui părinți adoptivi au decedat, se scutește de serviciul militar obligatoriu?

Jurist comments 3

Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Dorin.

Conform lit. d) art. 32 a Legii 1245 din 08.07.2002 cu privire la pregătirea cetățenilor pentru apărarea Patriei - ”Este scutit de serviciul militar în termen cetăţeanul care:
d) şi-a pierdut tatăl (mama), fratele (sora) care au decedat în timpul îndeplinirii serviciului militar. Recrutul poate să nu se... mai detaliat folosească de acest drept”

Deci deși nu se încadrează cauza dată în temeiurile de liberare de serviciul militar, pe acest motiv. Puteți încerca să aduceți documentele justificative la comisia militară și să explicați situația.

De asemenea, cele mai bune metode la moment de a evita serviciul armat este aplicarea la studii în colegiu, universitate cu studii frecvența la zi, prin care beneficiați de amânarea încorporării pe durata studiilor conform art. 31.

Dar în situația Dvs. poate fi potrivită scutirea pe motive familile alin. 2 din art. 31 din aceeași lege - ”Amînarea încorporării în serviciul militar în termen din motive familiale se acordă recrutului care: a) are la întreţinere părinţi (foşti tutori, curatori) inapţi pentru muncă, dacă aceştia nu sînt întreţinuţi de stat şi nu există alte persoane care locuiesc împreună cu ei şi care, conform legii, sînt obligate să-i întreţină. În sensul prezentei legi, părinţii (foştii tutori, curatori) sînt consideraţi inapţi pentru muncă dacă sînt invalizi de gradul I sau II ori au atins limita de vîrstă care le acordă dreptul la pensionare;
b) are soţie invalid de gradul I sau II;
c) are la întreţinere unul sau mai mulţi copii pînă la 8 ani;
d) are la întreţinere fraţi, surori care nu au atins vîrsta de 18 ani sau mai în vîrstă, dar care sînt invalizi de gradul I sau II, dacă aceştia nu sînt întreţinuţi de stat şi nici de alte persoane care, conform legii, sînt obligate să-i întreţină;
e) are un singur părinte cu doi sau mai mulţi copii pînă la 8 ani.”.

De asemenea chiar dacă dispar aceste temeiuri, principalul să mai găsiți temeiuri de amânare a încorporării cum ar fi continuarea studiilor într-o instituție de învățământ până la vârsta de 27 de ani. Or, atunci deja nu mai este băiatul pasibil de serviciul militar în termen.

Ca alternativă mai este și posibilitatea de aplicare la serviciul civil, de alternativă sau declararea faptului că persoana este pacifistă pentru scutire completă de serviciul militar. Dar aici va trebui de contestat dacă va fi refuz pe temeiul recunoașterii convingerilor pacifiste. Deci poate fi mai anevoios decât pur și simplu amânarea.

Dacă aveți întrebări suplimentare apelați la nr. 069645218.

11 mai 2022
  • Jurisconsult

Noroc Dorin, eu vreau să-ți atenționez, că colegul meu dl. Andrei a îndoit-o, el te-a orientat la o Lege, care încă n-a fost pronunțat-o din 08.07.2022, noi azi ne aflăm în luna mai.Legea a fost pronunțată în a. 2002. Dl. Andrei e stagiar-avocat, dacă o să fie pusă o așa... mai detaliat fel de întrebare, nu mai vede el lecenția de avocat, da dl. Andrei.

12 mai 2022
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Colegul nostru, d-nul. Ţurcan, a abordat situaţia descrisă suficient de clar, anticipând momente care pot apărea. Însă dvs. d-nul. "Juristconsult" străduiţi-vă măcar să scrieţi fără greşeli, eu personal nu am înţeles nimic din răspunsul d-lui. Mihail Grigoraş, poate în această situaţie veniţi cu explicaţii suplimentare referitoare la "pronunţarea... mai detaliat legilor". O zi bună.

12 mai 2022