Scutirea personala a soției

21 ianuarie 2022 20

Bună ziua. In caz ca soția nu este angajată, aș putea folosi scutirea ei la calcularea impozitului pe venit? Si eventual, daca se angajeaza, as putea in continuare sa folosesc si scutirea ei? Multumesc.

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua.

Persoana fizică rezidentă aflată în relații de căsătorie cu orice persoană specificată la art.33 alin. (2) din Codul fiscal are dreptul la o scutire suplimentară în mărimea indicatorului prevăzut la art. 34 alin. (2) din Codul fiscal pentru perioada fiscală respectivă, cu condiția că soția (soțul) nu beneficiază de... mai detaliat scutire personală.
Suma scutirilor anuale se transmite în cuantum întreg, în mărimea indicatorului prevăzut la art. 34 alin. (2) din Codul fiscal, fără a fi divizată între contribuabil și soția (soțul) acestuia.

22 ianuarie 2022