Se achită taxa de stat dacă depun o cerere de chemare în judecată împotriva unei bănci?

11 martie 2024 2

Bună ziua. Am o problemă cu o bancă comercială din Moldova. Mai exact, mi-au dispărut banii din cont, iar după o perioadă banca mi i-a întors fără explicații. Tocmai în acea perioadă am avut nevoie de bani. Acum vreau să cer prejudicii în judecată. Trebuie să achit taxa de stat?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Vasilisa da desigur, DVS vreși să cereți prejudicii în judecată. Dacă da, de dorit să studiați Legea cu privire la prejudiciul material 2024.

12 martie 2024
Iulia Ghețivu
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună, taxa de timbru se va achita obligatoriu, aceasta este în mărime de 200 de lei, și se achită în contul instanței de judecată. Cât privește scutirile de taxa de stat, acestea le găsiți la anexa nr. 1, Legea privind taxa de stat https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=138534&lang=ro .
Dacă aveți nevoie de asistență... mai detaliat juridică, mă puteți apela la nr. 069940453.

13 martie 2024