Se achita taxa de stat pentru recunoasterea hotaririi straine?

19 iulie 2016 132

Sunt din Romania. Am nevoie sa recunosc o hotarire definitiva in Republica Moldova, ulterior fiind nevoie si incuviintarea executarii acesteea. Este nevoie de achitat vreo taxa de stat? Si daca da, atunci care este ea? Mersi!

Jurist comments 2

Vladislav Mocanu
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna, Vasile.

Citeste art. 5 si 22 din Tratatul ÎNTRE REPUBLICA MOLDOVA ŞI ROMÂNIA PRIVIND ASISTENŢA JURIDICĂ ÎN MATERIE CIVILĂ ŞI PENALĂ din 06.07.1996.

In virtutea acestui tratat, nu e nevoie de platit vreo taxa. Iar in ce priveste executarea hotararii - nu sunt sigur. Posibil sa fie anumite cheltuieli incasate... mai detaliat de Executor. Consultati Codul de executare al RM (art. 37-38+Anexa de la sfirsitul codului).

Sper ca v-am fost de folos.

19 iulie 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Vasile,
Hotărârile emise de instanțele judecătorești din România se recunosc și se execută pe deplin drept în Republica Moldova fără careva procedură de recunoaștere sau legalizare.
Dacă prin hotărâre s-a încasat o sumă de bani, depuneți cerere la orice executor judecătoresc din Moldova și acela va executa hotărârea.

19 iulie 2016