Se achită vinieta in cazul in care mașina cu numere straine nu circulă?

8 aprilie 2020 368

Se achită vinieta in cazul in care mașina cu numere straine nu circulă?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Ion,

Vinieta este taxa pentru folosirea drumurilor din Republica Moldova de către autovehiculele neînmatriculate în Republica Moldova.

Subiecţi ai impunerii sînt persoanele fizice şi persoanele juridice posesoare sau care au drept de folosinţă, confirmat prin actele corespunzătoare, asupra autovehiculelor clasificate conform Codului fiscal, neînmatriculate în Republica Moldova şi aflate în... mai detaliat evidenţa unor alte state, care intră pe teritoriul Republicii Moldova sau care îl tranzitează.

Nu sînt subiecţi ai impunerii:

persoanele fizice şi persoanele juridice care îşi plasează autovehiculele în regim vamal de import;
misiunile diplomatice, oficiile consulare şi personalul acestora;
Nu constituie obiect al impunerii autovehiculele din dotarea forţei militare străine, în conformitate cu tratatele internaţionale la care Republica Moldova este parte.

Respectiv faptul că automobilul circulă sau nu circulă nu are relevanță.

9 aprilie 2020