Se acorda compensatie unei familii de batrani care locuiesc intr-un apartament in care au doar drept de abitatie??

20 octombrie 2022 51

Buna ziua. Am un apartament inregistrat pe numele meu (contract cu dreptul de abitatie). Eu si familia mea nu locuim acolo. In apartament locuiesc 2 batrani - de 86 si 74 ani. Au ei dreptul sa primeasca compensatii pentru energie? Nu stiu cum sa procedez - sa indic familia lor in cerere sau cum sa fac? Multumesc.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Lili, apartamentul aparține DVS ca proprietar. DVS sunteți responsabilu de acest imobil, deoarece ceia ca prezintă indemnizații ei verific prin cadastru cine este proprietarul, întrebare ce treabă au bătrânii la acest apartament, posibil nimica. De aicea reesă, că ei nu au dreptul la indemnizații.

21 octombrie 2022
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Buna,
dacă întrebarea se referă la compensație pentru achitarea facturilor la energie (pentru perioada rece a anului) atunci potrivit articolului 3 al Legii nr. 241 din 28-07-2022 privind Fondul de reducere a vulnerabilității energetice, se definesc următoarele noțiuni:
consumator casnic de energie – familie sau persoană singură care consumă resurse... mai detaliat energetice pentru necesități casnice;
consumator vulnerabil de energie (în continuare – consumator vulnerabil) – consumator casnic, familie sau persoană singură, care, din motive de venituri insuficiente, componență a familiei sau după alte criterii, necesită măsuri de protecție socială pentru a-și asigura nevoile energetice casnice;
familie –două sau mai multe persoane care locuiesc în aceeași locuință și se întrețin dintr-un buget comun. În sensul prezentei legi beneficiază de drepturile de familie și orice persoană adultă care nu face parte dintr-o familie;
locuință – reședință obișnuită conform definiției din Codul civil, care se află în proprietatea consumatorului vulnerabil sau este închiriată ori asupra căreia se exercită un drept de folosință în condițiile legii și se ia în calcul la stabilirea cheltuielilor de întreținere a locuinței. Cu locuința sau reședința obișnuită se asimilează locuința socială și locuința de manevră, astfel cum sunt definite în Legea nr. 75/2015 cu privire la locuințe. Nu se consideră locuință în sensul prezentei legi reședința temporară conform definiției din Codul civil, instituțiile de asistență socială, inclusiv cele înființate și administrate de cultele religioase prevăzute în Legea nr. 125/2007 privind libertatea de conștiință, de gândire și de religie, precum și de asociațiile sau grupurile religioase;

Respectiv dacă persoanele care locuiesc de fapt în acel apartament au drept de folosință (locațiune, comodat, etc.) asupra reședinței atunci ei pot beneficia de compensație.
Remarcă, dacă percepeți o chirie de la ei ar fi cazul să aveți contract de locațiune înregistrat la Serviciul Fiscal de Stat, dacă nu percepeți chirie, întocmiți un contract de comodat în formă scrisă (acesta nu trebuie înregistrat dar va fi util în caz că cumva în mod miraculos, după solicitarea compensației, organele statului se vor interesa de ce nu achitați impozit pe locațiune.

24 octombrie 2022