Se acorda concediu de maternitate daca te afli in concediu neplatit pentru ingrijirea copilului?

3 noiembrie 2021 63

Buna ziua. Se acorda concediu de maternitate in timpul concediului neplatit pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 4 ani? Multumesc.

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua Nicoleta.
Da, sigur că se acordă.

Femeilor salariate şi ucenicelor, precum şi soţiilor aflate la întreţinerea salariaţilor, li se acordă un concediu de maternitate ce include concediul prenatal cu o durată de 70 de zile calendaristice (în cazul sarcinilor cu 3 şi mai mulţi feţi – 112 zile calendaristice) şi... mai detaliat concediul postnatal cu o durată de 56 de zile calendaristice (în cazul naşterilor complicate sau naşterii a doi sau mai mulţi copii – 70 de zile calendaristice), plătindu-li-se pentru această perioadă indemnizaţii în modul prevăzut de lrgislație.

7 noiembrie 2021