Se aplica TVA atunci cind statul procura un bun imobil de un agent economic?

19 decembrie 2017 25

Se aplica TVA atunci cind o autoritate a statului procura un bun imobil de un agent economic din RM? Exista careva scutiri?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

In mod normal, daca agentul economic este platitor de TVA (nu toti sunt), atunci se aplica TVA.
Art. 103 al Codului fiscal enumera vreo 50 de situatii cand TVA nu se aplica. Trebuie sa cititi articolul si sa vedeti daca cazul Dvs. se incadreaza in careva din aceste scutiri.
Cititi mai multe... mai detaliat in Titlul III al Codului fiscal.
http://lex.justice.md/md/326971/

20 decembrie 2017