Se calculeaza concediu medical pe perioada aflarii in concediu din cont propriu?

6 martie 2018 60

Se calculeaza concediu medical pe perioada aflarii in concediu din cont propriu? Fiind in concediu din cont propriu (neplatit), m-am imbolnavit si medicul mi-a acordat concediu medical. Concediul medical va fi achitat sau nu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Mariana, conform art. 12 alin. (2) din Legea privind indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca si alte prestatii de asigurari sociale Nr. 289 din 22 iulie 2004, indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca (cauzata de boli obisnuite sau accidente nelegate de munca) nu se acorda pentru zilele in care asiguratul... mai detaliat (salariatul) s-a aflat in concediul neplatit de la locul de munca de baza.

10 martie 2018