Se face admiterea în clasa 2 la mijloc de an scolar doar cu act de 1 clasa?

10 decembrie 2018 26

Suntem peste hotare, copilul la moment e in clasa 2 si dorim sa ne mutăm cu traiul in Republica Moldova si de aici sa facem si transferul copilului in scoala cu predare în limba rusă. Problema e ca de aici nu ni se eliberează act ca copilul a invatat un an si jumatate, ci doar act ca a facut un an clasa 1 si atat. Se face admiterea în clasa 2 si care este procedura? Va rog sa imi faceti un rezumat la legea in cauza, am citit-o dar putin am inteles. Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua

Luați legătura telefonică cu Direcția Generală de Educație și aceștia vă vor răspunde la întrebările dvs.

6 ianuarie 2019