Se merită să contest contravenția?

18 iunie 2021 46

Bună! Ma deplasam pe str. Ismail din direcția Gaudeamus si la intersecția cu str. București am virat la dreapta. Peste 150m, am fost oprit de un agent de poliție care mi-a explicat că deplasarea pe București este interzisă (data 18.06.2021 oră 03:40) si mi-a aplicat amenda in marime de 15 u.c. Se merită să contest amenda aplicată? Mulțumesc.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Urmează de concretizat și verificat potrivit cărei norme v-a fost aplicată sancțiune și ce punct din RCR ați încălcat pentru a putea oferi un răspuns corect.

18 iunie 2021
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua, cu titlu de adaugare
Astfel in orice situatie daca considerati ca v-au fost incalcate drepturile prin aplicarea amenzii, puteti depune o contestie in Instanta de Judecata in termen de 15 zile lucrative, indicind circumstantele de fapt si de drept care reprezinta dezacordul Dvs.
Mult succes.

18 iunie 2021