Se merita sa ma lupt?

25 februarie 2020 65

Am pierdut un card bancar, pe strada. Cuneva l-a gasit si a facut cumparaturi online in valoare de 1.270 lei, iar 10 lei i-a folosit pentru o plata contactless la o statie PECO. Am depus plangere la politie, eu am gasit statia PECO, si politistul responsabil a fost si a luat probe video. Detectivul s-a incheiat cu o scrisoare: Desi s-au depus toate eforturile, nu a fost posibil sa identificam faptasul. Fara scrisori la banca pentru a li se da IP-ul de pe care au fost facute platile, fara a-mi arata poza faptasului ca sa-l pot cauta singur prin baruri. Din cate stiu, pragul pentru dosar penal e 1.301 lei. Luand in consideratie si valoarea cardului, se trece de aceasta suma. As angaja un avocat, doar de dragul de a-l vedea pe faptas cum plange si se roaga sa nu fie pedepsit. Se merita sa fac asta? Poate fi vreun rezultat?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Depinde ce rezultat așteptați. Ani de pușcărie cu siguranță nu va primi și nu cred că va plînge in fața dvs.

Totusi trebuie să insistati pe desfășurarea in continuare a urmaririi penale pina va fi identificată persoana.

27 februarie 2020
  • Jurisconsult

Dl Iurie, în caz dacă v-a fi găsit făptașul, DVS sînteți în drept să încheeți o împăcare cu el conform art. 109 CP Împăcarea
(1) Împăcarea este actul de înlăturare a răspunderii penale pentru o infracţiune uşoară sau mai... mai detaliat puţin gravă, iar în cazul minorilor, şi pentru o infracţiune gravă infracţiuni prevăzute la capitolele II – VI, la art.264 alin.(1) din Partea specială, precum şi în cazurile prevăzute de procedura penală, dacă persoana nu are antecedente penale pentru infracţiuni similare comise cu intenţie sau dacă în privinţa sa nu a mai fost dispusă încetarea procesului penal, ca rezultat al împăcării, pentru infracţiuni similare comise cu intenție în ultimii cinci ani.
(2) Împăcarea este personală şi produce efecte juridice din momentul pornirii urmăririi penale şi pînă la retragerea completului de judecată pentru deliberare.
(3) Pentru persoanele lipsite de capacitate de exerciţiu, împăcarea se face de reprezentanţii lor legali. Cei cu capacitate de exerciţiu restrînsă se pot împăca cu încuviinţarea persoanelor prevăzute de lege.
(4) Împăcarea nu se aplică în cazul persoanelor care au săvîrşit asupra minorilor infracţiuni prevăzute la art. 171-1751, 201, 206, 208, 2081 şi 2082.

5 martie 2020