Se oferă vreun ajutor persoanelor care au grija de bolnavii la pat?

28 septembrie 2023 3

Bună ziua. Câteva din rudele s-au îmbolnăvit, sunt țintuite la pat, iar eu îngrijesc de ele. E posibil să primesc ajutor de la stat pentru asta, sau statul să ajute cu o asistentă socială? Cum e posibil să obțin asta? Ultima vreme nu am lucrat oficial, dar posibil să am vechime de muncă legală acumulată mai devreme.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Veronica, DVS sunteți în drept să apelați la CNAS-l din raza, unde locuiți, unde o să vă explice ce și cum. De dorit adresarea |DVS să fie înscris, depuneți o cerere la instituția dată, pe aldoilea exemplar să vă fie pusă ștampila cu numărul și data de înregistrare, altfel... mai detaliat o să așteptați mult timp.

3 octombrie 2023