Se păstrează funcția în cazul fuzionării a două întreprinderi în perioada aflării în concediu de îngrijire a copilului?

7 noiembrie 2017 58

O femeie se află în concediu de îngrijire a copilului, perioadă în care întreprinderea în care lucrează fuzionează cu altă întreprindere. Se păstrează funcția femeii cînd revine din concediu?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Lucia Betisor
  • Parajurist
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua conform Codul Muncii Articolul 88. Procedura de concediere în cazul lichidării unităţii, reducerii numărului sau a statelor de personal
alin.2) În cazul în care, după expirarea termenului de preavizare de 2 luni, nu a fost emis ordinul (dispoziţia, decizia, hotărîrea) de concediere a salariatului, această procedură... mai detaliat nu poate fi repetată în cadrul aceluiaşi an calendaristic. În termenul de preavizare nu se include perioada aflării salariatului în concediul anual de odihnă, în concediul de studii şi în concediul medical.Se pastreaza functia dvs. Succes

9 noiembrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

In urma fuziunii da , in urma lichidarii nu !

9 noiembrie 2017