Se pedepseste daca mai multe persoane vorbesc despre cumsecadenia unei minore?

10 mai 2017 31

Se pedepseste daca mai multe persoane vorbesc despre cumsecadenia unei minore? De exemplu, mai multi baieti spun ca persoana X este o demoralizata si duce un mod amoral de viata.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

daca pe linga acele vorbe, persoanele mai dau careva aluzii cu tenta sexuala minorei - atunci ar trebui sa fie sesizata politita pentru ca sa se verifice daca nu sunt prezente elementele componentei de infractiune - Actiuni perverse , art. 175 Cod Penal.
In rest, parintii minorei pot depune o plingere... mai detaliat la politie pentru ca persoanele respective sa fie atrase cel putin la raspundere contraventionala , in baza art. 69 (Injuria) sau chiar art. 70 (Calomnia) din Codul Contraventional.
Nu in ultimul rind, persoanele respectiva pot purta si raspundere civila delictuala. Pentru aceasta, parintii minorei au dreptul sa solicite in instanta de judecata repararea prejudiciului moral cauzat prin lezarea cinstei si demnitatii minorei.
Asa sau altfel, trebuie sa aveti probe - faceti un video, ori poate sunt alti martori...

11 mai 2017