Se permite ca o persoană juridică să încheie contract de leasing operațional cu o persoană fizică?

11 decembrie 2019 37

Când o persoană juridică ia de la o persoana fizică un imobil cu destinația de locuință, in schimbul unei plăți lunare, pentru a-l da tot în chirie pe zi sau lunar.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
In lege nu mai exista “leasing operational” ca denumire.
Acest tip de leasing este si trebuie sa fie considerat - Locatiune.
O persoana juridica poate incheia un contract de locatiune cu o persoana fizica,
Si poate sublocationa bunul catre terti, cu conditia ca contractul de locatiune sa... mai detaliat prevada acest drept.

12 decembrie 2019