Se permite intoducerea temporara in MD pentru reparatie a unui automobil din UE fara a fi devamat?

14 ianuarie 2019 31

Buna ziua. Pot aduce o masina cu numere de tranzit din UE in Moldova pentru a o repara ca ulterior sa o inmatriculez in RO? Automobilul e avariat si nu ruleaza, E posibila aflarea temporara fara devamare si daca da, care e durata?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
doar în cazul în care va fi declarat prin acţiune şi plasat în regimul vamal de admitere temporară pe un termen de pînă la 180 de zile dintr-o perioadă de 12 luni consecutive, cu achitarea vinietei.

Perioada de aflare su regim de admitere temporara este de maxim... mai detaliat 3 ani, cu posibilitatea de prelungire pina la maxim 10 ani.

14 ianuarie 2019