Se permite parcarea in fata blocului?

16 iulie 2018 265

Internetul invadeaza cu nenumarate opinii, dar nicidecum nu gasim o lege care sa spuna clar daca este permisa parcarea autoturismului in fata blocului unde nu sunt locuri de parcare special amenajate (oamenii parcheaza pe drum, carosabil, jumatate pe bordura)?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Aici intervine aplicabilitatea Regulamentului Circulației Rutiere, astfel, inițial trebuie de orientat de semnele care sunt amplasate în ogradă ( dacă sunt ) toate cazurile enumerate de dvs ar fi posibil de parcat dacă nu este interzis și nu împiedică circulația normală a restul mașinilor și pietonilor.

17 iulie 2018