Se permite sa iau concediu din cont propriu facă sa folosesc concediul ordinar?

19 mai 2017 1064

După un an de munca la o firma privată, am avut posibilitate sa plec sa lucrez 2 luni peste hotare. Pentru aceasta am luat concediu din cont propriu, fără sa folosesc concediul ordinar. Dacă rămân sa-mi continui munca peste hotare si ma voi concedia de la locul de munca precedent, firma va trebui sa-mi restituie banii pentru concediul ordinar nefolosit, care se va calcula după salariu mediu pe ultimele 3 luni lucrate. Mi s-a spus ca suma acesta va fi mica pentru ca ultimele 2 luni nu le-am lucrat. Practic salariu pe o luna se aduna cu 0 si se împarte la 3. Este adevărat ca ultimele luni nelucrate se i-au in calcul? Se permite sa iau concediu din cont propriu facă sa folosesc concediul ordinar? Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Carolina Dogaru
  • Student

Domnul Nicolae,

Codul muncii garantează tuturor salariaților dreptul la concediu anual plătit. Totodată, dacă convenţiile colective, contractul colectiv sau cel individual de muncă nu prevăd altfel, în vechimea în muncă, care dă dreptul la concediul de odihnă anual, nu se include perioada aflării în concediu neplătit cu o durată mai mare... mai detaliat de 14 zile calendaristice. În caz de încetare a contractului individual de muncă, dvs. aveți dreptul la compensarea tuturor concediilor de odihnă anuale nefolosite. Mai mult decât atât, la calcularea salariului mediu se exclude perioada concediului fără plată.

În concluzie, angajatorul va compensa concediul nefolosit dar nu va include perioada de 2 luni care ați solicitat-o pentru concediu neplătit. Referitor la ultima întrebare, se permite să luați concediu propriu fără să folosiți concediul anual plătit dacă angajatorul consimte acest lucru și perioada acordată nu excede 120 zile.

20 mai 2017