Se poate ca amenda la executor sa fie achitată in rate, deoarece nu exista posibilitatea achitarii integral?

4 iulie 2017 97

Buna ziua, referitor la o citație din partea executorului judecătoresc, se poate ca amenda sa fie achitată in rate deoarece nu exista posibilitatea achitarii integral. Sau care ar fi cea mai buna soluție? Va mulțumesc mult.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Aceasta solutie trebuie sa o discutati cu executorul judecatoresc. Conform Codului de Executare, executorul poate admite Cererea Dvs de stabilire a unui grafic de achitare in rate a datoriei. Insa, aceasta Cerere trebuie sa fie acceptata si de creditor. Asadar, discutati cu executorul, depuneti o Cerere in scris la el,... mai detaliat indicind motivele pentru care nu aveti posibilitatea de achitare integrala, si schitati graficul pe care l-ati dori. Ulterior, depindeti de decizia creditorului urmaritor, si respectiv a executorului.

4 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Suplimentar , daca primit prin incheiere refuz de a esalona playile adresati-va in instanta de judecata unde ve-ti proba lipsa resurselor financiare necesare pentru stingerea datoriilor !
Succese

4 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă dvs nu achitați amenda benevol timp de 30 de zile, pe lângă executarea forțată de către executorul judecătoresc survine și o altă situație și anume prelungirea termenului de achitarea.
Dvs nu ați specificat de care amendă este pentru că amenda penală mai presupune careva facilități cum ar fi eșalonarea... mai detaliat ei până la 5 ani de zile și alte circumstanțe care urmează să le stabilească intanța de judecată.

Pe lângă eșalonare după cum au spus colegii mei, aceasta mai poate fi și amânată pentru un alt termen ce presupuen ca va trebuie să achitați suma integrala la o altă dată, pe când eșalonarea presupune achitarea ei în rate.

4 iulie 2017