Se poate de adresat in instanta repetat pentru incasarea pensiei alimentare?

20 aprilie 2017 47

Se poate de adresat in instanta repetat pentru incasarea pensiei alimentare pentru intretinerea copilului minor?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă aveţi o hotărâre judecătorească prin care s-a dispus plata pensiei alimentare, o puteţi depune la executor atâta timp cât copilul este minor. În mod normal, nu e necesar şi nici posibil de a cere o nouă hotărâre pentru a vă stabili pensia alimentară.
Totuşi, puteţi cere instanţa să stabilească... mai detaliat o nouă pensie alimentară dacă s-au schimbat circumstanţele, de exemplu, dacă au apărut dovezi că veniturile debitorului (de regulă, tatăl copilului minor) s-au schimbat.
Temeiul juridic îl găsiţi Codul familiei:
Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata acesteia
În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

21 aprilie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

.

21 aprilie 2017