Se poate de decăzut pe tata din drepturi părintești daca achita pensia alimentara dar nu vizitează copii deloc?

20 aprilie 2017 67

Se poate de decăzut pe tata din drepturi părintești daca achita pensia alimentara, dar nu vizitează copii deloc?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Aliona,

Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă... mai detaliat cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

Nu cred că vrio instanță de judecată ar decade tatăl din drepturile părintești.
Mai mult ca atât, chiar dacă ar face acest lucru, riscați să pierdeți pensia de întreținere.

21 aprilie 2017