Se poate de facut expertiza vocii inregistrate pe telefon?

12 mai 2017 63

O persoana face repetat apeluri telefonice de pe numere diferite la adresa mea cu continut imoral, injosindu-mi demnitatea. Am depistat ultima data ca numarul ii apartine unei persoane concrete. Este o cunostinta a unei cunostinte ale mele. Am inregistrat apelul cu continutul respectiv si am scris plângere la politia de sector, iar examinatorul, in scrisoare a mentionat ca nu este posibil de tras la raspundere persoana respectiva, chiar daca am la dispozitie inregistrarea ca dovada, explicând ca nu este posibil de facut o expertiza obiectiva. Intr-adevar nu este posibil de stabilit obiectiv prib expertiza, a cui ii este vocea?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Buna ziua, Roman. Din cite cunosc cu parere de rau intradevar nu se efectueaza astfel de expertize. Daca nu gresesc cel mai apropiat se fac in Ucraina, dar nu stiu daca se merita din punct de vedere financiar. Daca dvs o sa depuneti o plingere la politie in care se... mai detaliat va regasi o componenta de infractiune se va porni urmarirea penala, iar in cadrul cauzei se pot ridica discifrarile telefonice si persoana data poate fi depistata. P.S. Atentionez ca doar in cadrul UP pe cauza penala si daca este prevazut de lege ridicarea informatiei privind apelurile telefonice.

13 mai 2017